سیلیکون L S R چیست و چه کاربردی دارد؟

سیلیکون L S R چیست و چه کاربردی دارد؟

 

سیلیکون رابر مایع نسل جدید سیلیکون های LSR به شمار می رود که مثل سیلیکون HTV برای پخت به دمای بالا نیاز دارد و به شکل دو جزیی A و B قابل ارائه می باشد.

سیلیکون رابر مایع (Liquid Silicone Rubber) چیست و چه کاربردی دارد؟

سیلیکون رابر مایع (به انگلیسی: Liquid Silicone Rubber یا به اختصار LSR):

سیلیکون LSR یک سیلیکون بهبود یافته با پلاتین خلوص بالا به شمار می رود که با تغییر شکل پلاستیک کم پس از اعمال نیرو، پایداری زیاد و توانایی مقاومت در برابر دماهای بالا و پایین را دارا می باشد.
این ویژگی به دلیل خواص خود جهت تولید قطعات در زمانی که کیفیت بالا مورد نیاز می باشد ماده ای ایده آل به شمار می رود.
به دلیل طبیعت ترمو استیت این ماده، قالب گیری تزریقی سیلیکون رابر مایع نیازمند ملاحظات منحصر به فردی می باشد.
برای مثال ترکیب کردن توزیعی شدید، در حالی که تا پیش از ریختن ماده داخل حفره ی گرم شده و ولکانس آن را در دمای پایین حفظ می کند.
از نظر شیمیایی، سیلیکون رابر مایع از خانواده ی الاستومتر های گرما سخت است که دارای زنجیره ای اصلی از اتم های سیلیکون و اکسیژن پشت سر هم (و نه اتم های کربن) و گروه های کناری متیل یا وینیل به شمار می روند.
سیلیکون مایع حدود ۳۰ درصد از خانواده ی سیلیکون ها را تشکیل می دهد که آن ها را بزرگترین گروه از این خانواده می کند.
سیلیکون رابر مابع خاصیت های فیزیکی خود را در محدوده ی گسترده ای از دماها حفظ می کند و وجود گروه های متیلی در این مواد آن را به طور شدید آب گریز می کند.

سیلیکون رابر مایع در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد:

سیلیکون رابر مایع محصولاتی به شمار می روند که نیاز به دقت زیادی دارند مثل آب بند مکانیکی، اجزای آب بندی، اتصالات الکتریکی، اتصالات چند پینی، محصولاتی که جهت نوزادان تولید می شوند که سطح نرم و صاف مطلوب می باشد مثل شیشه شیر.
از جمله مصرف های پزشکی، ساخت مولاژهای بدن قسمت های مختلف بدن جهت مصرف های آموزشی پزشکی را می توان گفت. همچنین وسایل آشپزخانه مثل قالب های شیرینی پزی، کاردک و … نیز از این موارد به شمار می روند.
در برخی مواقع سیلیکون رابر مایع درون قطعات دیگر که از پلاستیک های دیگر ساخته شده اند اصطلاحا اورمولد (Overmolded) می شود.

خصوصیات و ویژگی های سیلکیون رابر مایع:

 

زیست سازگاری:

بر اساس تست های انجام شده ی مکرر، سیلیکون رابر مایع سازگاری زیادی با بافت های انسان و سیالات بدن نشان داده است.
در مقایسه با دیگر الاستومترها، LSR در برابر رشد باکتری ها از خود مقاومت نشان می دهد و برخلاف دیگر مواد لکه و پوسیدگی از خود به جا نمی گذارد.
این ماده بی بو و بی مزه می باشد و این توانایی را دارد که به گونه ای فرمول بندی شود که سخت گیری های FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) را نیز برآورده کند.
ماده می تواند توسط روش های مختلفی استرلیزه شود.
مثل اتوکلاو بخار، اکید اتیلین (ETO)، اشعهٔ گاما، پرتو الکترونی و روش های مختلف دیگر.

طول عمر بالا:

قطعات سیلیکون رابر مایع این توانایی را دارد که در شرایط دمایی دشوار مقاومت کنند. این خاصیت آن ها را برای مصرف هایی مثل قطعات زیر کاپوت خودروها و نزدیکی موتور امتخابی ایده آل می کند.
قطعاتی که از تزریق سیلیکون رابر مایع تولید می شوند مقاوم در مقابل آتش هستند و آب نمی شوند.

مقاومت شیمیایی:

سیلیکون رابر مایع، مقاوم در مقابل آب، اکسیداسیون و بعضی محلول های شیمیایی مثل اسیدها و قلیاها می باشد.

خصوصیات و ویژگی های مکانیکی:

سیلیکون رابر مایع تغییرطول زیاد، حد مجاز تنش کششی و پارگی زیاد، انعطاف پذیری بالا و محدودهٔ سختی بین ۵ تا ۸۰ Shore A دارد.

خصوصیات و ویژگی های الکتریکی:

سیلیکون رابر مایع دارای خاصیت های عایق عالی می باشد که یک گزینه ی خوب را جهت میزبانی از کاربردهای الکتریکی ارائه می دهد. در قیاس با عایق های مرسوم، سیلیکون می تواند در دماهای بالاتر و پایین تری به کارگرفته شود.

شفافیت و رنگی بودن:

سیلیکون رابر مایع از یک شفافیت ذاتی بهره مند می باشد. این صفت امکان تولید محصولات قالبگیری شده ی رنگی و سفارشی را فراهم می کند.

فرآیند قالب گیری تزریقی سیلیکون رابر مایع:

سیلیکون رابر مایع در درون بشکه ها رسانده می شود. به دلیل چگالی پایین آن ها، این لاستیک ها توانایی دارند که از درون خط های لوله پمپ شوند به تجهیزات حرارت زیاد پمپ شوند.
دو جزء از داخل یک مخلوط کن ایستا به وسیله ی پمپ اندازه گیری عبور داده می شوند. یک خمیر رنگ دهی نیز می توانند مثل دیگر مواد افزودنی پیش از ورود مواد به بخش مخلوط کن ایستا، به مواد افزوده شود.
در مخلوط کن ایستا اجزا به خوبی ترکیب شده و به بخش اندازه گیری سرد ماشین قالبگیری تزریقی ارسال می شوند.
مخلوط کن ایستا یک ماده ی بسیار همگن را ارائه می دهد.
سیلیکون رابر مایع شاخص چگالی پایینی را داراست و نیازمند آب بندی خوب حفره ی قالب را نیاز دارد تا یک محصول غایی بدون پلیسه را تضمین کند.
زیرا تزریق در دماهای بالا انجام می شود، انقباض طبیعی و steel dilation ماده بایستی در مراحل طراحی ابزارهای LSR مورد نظر قرار گرفته شود.
از بخش اندازه گیری ماشین قالب گیری تزریق، ترکیب از درون یک سیستم راهگاه (رانِر) و درگاه ورودی (اسپرو) خنک شده به داخل یک حفرهٔ گرم شده که در آن ولکانس انجام می شود، فشار داده می شود.
خنک کاری به تولید قطعات SLR این اجازه را می دهد که به تلفات موارد در حر صفر برسد، از بین بردن عملیات چیدن و ساخت (trimming and yielding) بازده اقتصادی را به شدت بالا می برد.
به دلیل طبیعت چگالی سلیکون رابر مایع، این مایعات در فشارهای بالا (۵۰۰-۵۰۰۰psa) پمپ می شوند. مواد خام در دو ظرف نگهدارنده جدا انتقال پیدا می کنند که با اسامی ترکیبات A و B شناخته می شوند.
اغلب بخش B دارای کاتالیزگر می باشد ولی بر اساس نوع و برند سیلیکون قابل تغییر می باشد.
دو جز A و B بایستی با نسبت مساوی، اغلب با مخلوط کن ایستا، ترکیب شوند.
رنگدانه های رنگی می تواند از طریق یک تزریق کننده ی رنگ که در تزریق با پمپ مواد قرار دارد پیش از ورود مواد به بخش مخلوط کن ایستا افزوده شود.

مزایا و معایب قالب گیری تزریقی سیلیکون رابر مایع:

۱. روند خودکار
۲. بدون پلیسه
۳. تکرارپذیری فرایند
۴. زمان چرخهٔ کوتاه
۵. تزریق مستقیم (بدون اتلاف)
۶. سیستم خودکار خارج کردن از قالب
۷. ثبات دسته (ماده ای آماده برای استفاده)

فروش سیلیکون L S R:

سایا سیلیکون به تامین و فروش سیلیکون قالبگیری از جمله سیلیکون LSR می پردازد.

مشتریان محترم می توانند جهت مشاوره و خرید محصولات پلیمری با کارشناسان فروش این مجموعه در ارتباط باشند.